Facebook

Rastrowe formy plików graficznych

Rastrowe formy plików graficznych

Nadruki na koszulkach to dziś bardzo powszechna metoda nie tylko na indywidualne wyróżnienie się wśród tłumu, ale przede wszystkim idealną formę rozpromowania swojej firmy. Należy jednak pamiętać, że poza pięknym zdjęciem czy dopracowaną grafiką ważny jest też jej format. To od niego bowiem zależy, czy nadruki na koszulkach będą wyglądały realistycznie, a po kilku praniach nie stracą swoich walorów estetycznych. Może się również zdarzyć, że podczas powiększenia grafiki rozmaże się ona i większość kontur nie będą już widoczna. Zadbajmy więc o to, by dopasować format graficzny pliku zgodnie z wymaganiami poszczególnych drukarni.

Jakie formaty plików graficznych mamy do wyboru?

Szukając informacji na temat formatów plików graficznych, znajdziesz zapewne podział na rastrowe oraz wektorowe. Pierwszy rodzaj jest powszechny i dostępny dla każdego. Z kolei formaty wektorowe stanowią te, z kategorii profesjonalnych, do których potrzebne są odpowiednie oprogramowania. Najczęściej stosowane są przez grafików, introligatorów oraz drukarnie.

Formaty rastrowe, czyli jakie?

Jedna z najprostszych definicji grafiki rastrowej mówi, że jest to zaprezentowanie obrazu na siatce pikseli o wielkości prostokąta z określony z góry wymiarami. Najważniejszą cechą, o której należy wiedzieć, jest fakt, że zarówno zmniejszanie, jak i zwiększanie wpływa na jakość pliku. Najczęściej więc używa się go do zapisywania zdjęć w formie cyfrowej.

Co się dzieje, gdy pomniejszamy lub powiększamy pliki rastrowe?

Najprościej mówiąc w sytuacji, gdy zmniejszamy nasz plik, piksele również się zmniejszają, tworząc pewnego rodzaju przybliżenie. Natomiast w przypadku powiększania rozciągamy je, co sprawia, że nasza grafika rozmazuje się, tracąc tym samym swoje pierwotne kształty.

Grafika rastrowa – zalety

Główną zaletą, za którą cenią sobie wszyscy pliki rastrowe, jest możliwość ich podglądu bez konieczności stosowania profesjonalnego oprogramowania. Warto jednak podkreślić, że najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywa rozdzielczość. Pewnie sam nie raz tego doświadczyłeś, ale być może nawet o tym nie wiesz. Jest bowiem takie zjawisko jak uleganie kompresji stratnej, które objawia się, gdy pomniejszony plik postanawiamy znów powiększyć. Staje się on wówczas rozmyty, a piksele bardziej się uwidaczniają. Taki efekt osiąga się często, gdy przesyłamy zdjęcia przez różne komunikatory.

Decydując się na wysyłanie plików graficznych w jednym z formatów rastrowych, zalecamy skorzystanie z programów archiwizujących, czyli takich, które tworzą „paczki”. Mowa tutaj oczywiście o plikach spakowanych w formaty .zip lub .rar. Wszystko bowiem dlatego, że formaty rastrowe są narażone na działania zewnętrzne i nasze pliki, mogą „magicznie” zaginąć. Gdy spakujemy je, mamy możliwość ich kompresji bezstratnej i stratnej. To, którą opcje wybierzemy, zależy od nas. Gdy chcemy zachować jakość pliku, wybieramy opcję pierwszą. Z kolei, mając dokumenty zajmujące za dużo miejsca, decydujemy się na drugi wariant. Archiwum plików to bardzo przydatne narzędzie, z którego warto korzystać, przesyłając różne dane innym osobom.

Rodzaje rastrowych plików graficznych, które możesz znać

Rodzajów plików graficznych jest wiele, ale warto mieć świadomość, jak wyglądają te najczęściej używane przez większość osób, a są to:

Formaty plików rastrowych w Open Haft

Nadruki na koszulkach muszą być wykonane z grafik o najlepszych rozdzielczościach. Ma to ogromny wpływ na efekt, jaki zobaczymy po zakończeniu prac drukarskich. W Open Haft, pliki należy wysyłać w formacie TIFF lub PNG.

Formularz kontaktowy  Potrzebujesz pomocy lub chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?

  KLIKNIJ
  Strzałka

  Zamów rozmowę

  Odpowiemy na Twoje pytania oraz przekażemy, co jest potrzebne do bezpłatnej wyceny Twojego zamówienia.


   This site is registered on wpml.org as a development site.